WordPress’i Diğerlerinden Ayıran Özellikler

3516 defa okundu kategorisinde, 26 May 2014 - 18:37 tarihinde yayınlandı
WordPress’i Diğerlerinden Ayıran Özellikler

Kısa wordpress internetin kendisidir. Genel olarak kişisel siteler ve bloglar bu içerik yönetim sistemi ile hayat bulur ancak wordpress genel kanının aksine çok kapsamlı ve kullanım alanında limit olmayan bir yazılımdır.

Temeli 2001 yılında atılmış ve günümüze kadar geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam eden ender iys ‘lernden biridir. PHP ile kodlanmıştır ve MYSQL üzerinde bilgi işlemlerini gerçekleştirir.

GPL ile lisanslanmıştır ve çalışması için güncel php ve mysql yeterlidir.

Genel Olarak WordPress

WordPress kendi sitesi üzerinden herhangi bir masraf yapmanıza gerek kalmadan bir blog sahibi olmanıza olanak sağlamasının yanı sıra tüm dosyalarını açık kaynak şekilde sizinle paylaşır ve bu sayede siz yazılımınızı bir domain ve hosting ile yayına alabilir veya local olarak wordpress’i deneyimleyebilirsiniz. Hatta bir iç ağ üzerinden özel bir alan oluşturabilirsiniz.

Kurulum işlemleri oldukça kolaydır dosyalarınızı sunucunuza aktarmanız ve siteye giriş yapmanız yeterlidir. Sistem sizi kurulum ekranına yönlendirecek ve mysql bilgilerinizi girmenizi isteyecektir. Sonrasında bir kullanıcı adı ve şifresi isteyecek, girmeniz durumunda kurulum tamamlanacaktır. Yeni sürümlerin çıkması durumunda ise işlem daha basittir. Admin panelinizde görünen uyarıya tıklamanız yeterlidir. Sistem kendini otomatik olarak yeni sürüme günceller.

WordPress ayarlanabilir UTC sistemi ile sunucunuzun ve yayın yaptığınız bölgenin localizasyon farklarını ortadan kaldırmanıza olanak sağlar aynı zamanda sunucunuzun g-zip özelliği ile birebir uyumlu çalışarak band limitinizi aşmamanız için önemli katkı sağlar (Sunucunuzun bu özelliğe sahip olması, kullanıcı browserının bunu desteklemesi ve kurulumda bunu aktif etmeniz gerekir).

WordPress kullanıcı yönetimine ve yetkilendirilmelerine olanak sağlar, kayıt olunabilir duruma geçilmesini admin panelinizden ayarlayabilir ve kayıt olacak kullanıcıların hangi yetki grubunda olacağını seçebilirsiniz. İsterseniz kullanıcılarınızdan bazılarını yazar, editör veya yönetici konumuna getirebilirsiniz.

WordPress birçok özelliği bütünleşik olarak sunuyor ama bunların içinde bence en önemlisi ve genel stratejinin üzerinde konumlandığı düzenlenebilir sef yapısı. Sunucunuzun mod_rewrite özelliği olması şartı gerektiren permalink özelliği size arama sonuçlarını etkileme fırsatı sunuyor. Bunun haricinde wordpress ‘in google tarafından ayrı bir sevildiği gerçeğinide es geçmemek lazım (sonuçta google ‘ın desteklediği ve yapısını kendi algoritmasına dahil ettiği bir yazılım).

Ülkeminde hiçbir zaman ve dünyadada artık çok popüler olmasada takip edilebilir siteler yapmanız için RSS (RDF) RSS2 ve ATOM özellikleride wordpress ile bütünleşik sunulan hizmetler arasında.

WordPress ‘te içerik yaratmak oldukça basittir. Admin panelinizde sol alanda bulunan menüden yazılar alanına girerek yeni yazı ekle demeniz ve bir başlık yazmanız genel olarak yazınızı yayınlamanız için yeterlidir. Yazıların kalitesi sizi tabiki rakiplerinizin önüne taşıyacak önemli bir etkendir ancak kategori sistemi ile yazılarınızı kolay erişilebilir kılmak ve etiket sistemi ile bulunabilirliği kolaylaştırmak sizin elinizdedir. Gelişmiş menü yönetimi sayesinde kullanıcı dostu bir ergonomi oluşturabilir ve bileşen (widget) desteği sayesinde kullanılabilirliği arttırabilirsiniz.

Gelelim Bizim İlgi Alanımıza

WordPress’i bana göre piyasadaki tüm rakiplerinden ayıran özelliği geniş bir codex’e sahip olmasıdır. Yüzeysel düzenleme fonksiyonlarının yanı sıra sistemsel değişikliklerede olanacak sağlar.

WordPress’in tema özelliği sayesinde görünümü %100 özelleştirilebilir. Menü / Bileşen sayısı arttırılabilir veya hiç kullanılmayabilir. Özel sayfa yapıları oluşturulabilir listelemler ve tekil sayfa görüntülemeleri tamamen özelleştirilebilir.

Eklenti özelliği ise tema özelliğinde olduğu gibi sistemin tamamen özelleştirilebilmesine olanak sağlar. Tüm işlevleri ve fonksiyonelitesi değiştirilebilir veya kullanım alanınıza göre geliştirilebilir.

Bunların yanı sıra çok geniş bir eklenti ve tema dükkanına sahiptir ve önemli bir çoğunluğu ücretsizdir.

WordPress ile yapılabilecek uygulamalar tamamen hayal gücünüzle sınırlıdır. Ancak genel kullanım alanları şu şekildedir:

  • Kişisel Siteler
  • Blog Sayfaları
  • Portal Siteleri
  • Haber Siteleri
  • Kurumsal Siteler
  • E-Ticaret Siteleri
  • Oyun Siteleri

Bu konudan sonra WordPress’in sonsuz dünyasına giriş yapmaya çalışacağız.

YORUM YAZ