Sosyal Medya ve Türkiye

3136 defa okundu kategorisinde, 23 Ağu 2012 - 16:58 tarihinde yayınlandı
Sosyal Medya ve Türkiye

Sosyal medyanın etkisini tartışmamızın ve buna yönelik bişeyler yazmamızın oldukça saçma olacağı kanısındayım. İyi veya kötü farketmez bu sosyal felaket her birimizin tüm hücrelerini feth etmiş durumda. Neredeyse anti-sosyal hayatımızı tamamen sosyal yaşar durumdayız. Normalde hiç dikkatimizi çekmeyen olayları sosyalleştirerek hayatımızı basitleştiriyoruz.

Nedir bu sosyalizm? Kim bu adamlar? Neden hayatımızı buraya aktarmamızı istiyorlar? Aslında bu zannedildiği gibi emperyalist bir gücün hepimizi esiri yapmak istemesi gibi bir komplo teorisi saçmalığı değil. Zira yıllar önce google ‘ın tüm verilerimizi kaydediyor olması konusundada benzer teoriler öne atılmıştır. Olanak dışımıdır? Tabiki değildir. Ancak paranoya noktasınada getirilmemelidir.

Tamamen ticari kaygılar ile hareket eden firmalardan bahsetmemiz bu durumda daha mantıklı olacaktır. Milyonlarca okuyucunun takip ettiği birer gazete ve her bir köşesini siz yazabiliyorsunuz. Okunaklı şeyler yazıyorsanız ve takip edilebilitesi yüksek bir popüleriteniz varsa daha çok kişi yazdıklarınızı okuyor, anlık düşüncelerinizi hayran kitlenize aktarabiliyorsunuz. Takipçilerinizinde aslında takipçileri var çok karışık bir zincir ile herkes birbirine tutunmuş durumda, sağlam bağlarımız var kimse bizi ayıramıyor. Zaten bir defa girdimmi ne çıkabiliyorsunuz, nede çıkmak istiyorsunuz.

Twitter ‘dan bahseder gibi oldum yazı boyunca, aslında geneline dair yazmak istedim ama yükselen değer Türkiye’de Twitter. Oysaki Facebook halen aktif olarak kullanılıyor ve en popüleride o. En baştada belirttiğim gibi bunlar ticari kaygısı olan firmalar ve bence internet uygulamalarının içerisine göze sokulan reklamlar girdiğinde kullanıcılar yavaş yavaş soğuyor o uygulamalardan (sözüm meclisten dışarı).

Konunun özüne dönecek olursak; Türkiye’de bu kadar sosyal medya popüleritesi var iken, ülkenin önde gelen siyasetçileri bile bu mecralardan birbirlerine laf atar olmuş iken neden hala saçma sapan projelerin peşinden koşuyor girişimcilerimiz? Şuan faal tüm projelerde internet girişimcilerinin al-sat yani e-ticaret yaptığını söylememiz yanlış olmayacaktır. Yıllarca konuşulan Türk arama motoru sevdasını gerçekleştirebilen yok (Rusya bile geldi ofisini dikti, reklamını yaptı). İşletim sistemi ürettik TÜBİTAK sağolsun, ama vasatı biraz geçmekten öteye gidemedik. Ne yapıyoruz belli değil, internet girişimlerine destek yok. Destek olmadığı gibi teşvik ‘te yok. Dünyanın artık sosyalleştiği/sanallaştığı aşikar. Bizlerde girişimcilerimiz sağolsunlar herşeyimizi internetten alabiliyoruz ama hepsi bu kadar. Vermek istediğim mesaj yok veya buzağı aranacak bir dana. Herşey açık ve ortada. Geleceğe yatırım yapmak istiyorsak yıkalım şu elimizle dokunduğumuz gözümüzle gördüğümüz işlere yatırım yapmayı (biraz azaltalım manasında), gelecekte herkes evinden yönetecek hayatını bunu bir emperyalist ülkenin düşünürü yapıp hayatımıza sokmadan destekleyelim güzelim ülkemizin beyinlerini, teşvik edeceksek bunlara ayıralım önceliği. Sosyal medya ile başlayabiliriz, veya yeni bir arama motoru üretebiliriz. yeterince sanal mağazamız var daha yenilikçi daha özgün işlere ilerleyelim…

YORUM YAZ