ie9 ve firefox tartışmaları

1619 defa okundu kategorisinde, 25 Eyl 2010 - 14:20 tarihinde yayınlandı
ie9 ve firefox tartışmaları

Dün gece yukardaki video ile birlikte alttaki yazıyı paylaşmıştım ve sanırım face imde yeterince webmaster arkadaşın olması bu konu hakkında çeşitli görüşler duymama neden oldu aslında tartışma hala bitmiş değil ben yeni yorumlar geldikçe buraya ekleme yapmaya devam edeceğim sizde yorumunuzu yaparak bu tartışmaya katılabilirsiniz.

Daha dün UZUN la ie9 hakkında konuşurken MOZILLA nın microsoft a karşı daima piyasaya çıkartmadığı ve çıkartırsa billy amcanın arayı kapatamayacağı birçok projesinin olduğunu ve sırf bunları microsoftun aradaki farkı kapatmasını beklediği için piyasaya sürmediğini söylemiştim, çünkü microsoft bak biz ne yaptık dedikten… hemen sonra mozilla 2 katı daha güzel birşeyle billy i göt ederken aldığı hazzı hiçbir şeyde bulamıyor, tamam bu ie9 rakibi değil ama dünkü sözlerimi bugün teyit eden bir video. (video yu bugün gördüm bilmiyorum ne zaman tanıtıldı)

Devamında Gelen Yorumlar İse Sırası İle Şu Şekilde Devam Etti.

Mustafa Şafak

Ortak birincisi mozilla ve dier tarayıcılar (ie hariç) geçmişi daha çok kullandıkları için daha hızlı gözükmekteler. Nolmalde gözle görüp anlaşılıcak fark kalmio. İkincisi sanırım bu bir projedir. Yada bil amca zamanında firefoxu alıp ie yaptıgı o zmnlardan ötürü firefoxa bi kıyak geçip kendi alt yapısını kullandırıcak. Yoksa mozilllanın böle bişi yapma gibi bi imkanıy yok : )

Ahmet Yeşertener

yok benim anlatmak istediğim mozilla nın microsoft a karşı daima bir yedek planının olduğu yönündeki tahminlerim, ie nin en büyük rakibi mozilla ise microsoft ta piyasada rakip görmekten rahatsız olan bir tekelci ise bu görüşteki microsoft …bu mozilla tarafından her yenilikte bozulmak zorundadır, sırf bu yüzden mozilla geliştirdiği birçok özelliği microsoft için heran kullanılmak üzere saklanmaktadır. bu videodaki olay bencede mozilla ile pek alakalı birşey değil sonuçta bir yazılım firması en fazla bu telefonun projesine sahiptir ve yazılımına yardımcı olmuştur onun dışında mozillanın bu işe bu kadar iddialı girebileceğini zannetmiyorum

Mustafa Şafak

haklısın bi de kullanıcı cahilliği denilen birşey var. Temanın değişmesini program yenilenmesi olarak anlayan bi kısım var. Mozilla beta’da şu an hiç birşey yok. i9 bişiler yapmıs belli. Bakalım tam sürümüne mozilla neler yetiştiricek…

Ahmet Yeşertener

benim görüşümde tema değiştiren sistem geliştirende daha fazla tutulur. hitap ettikleri kitle son kullanıcı olduğu için şahine ne motoru koyarsan koy onu şahin görecekler ama sen şahin motorlu ferrariyi sunarsan onun peşine takılırlar. tam …sürümde ek özellik sunulacağını zannetmiyorum şuan en başarılı tarayıcı chrome ve tek sebebi her sekmeyi ayrı bir browser görmesi ve kasma, kilitleme v.s sorunlarda hiçbir şekilde tüm sekmelerin çökmemesi en azından benim gibi aynı anda 30-40 sekme çalışan arkadaşlara cazip geliyor mozilla şuan ram tüketme sorununu çözerse yapabileceğinin en iyisini yapmış olacaktır.

Muhammet Uzun

dün gördüm bu haberi yaparlar abi mozilla sonuçta : p

Ahmet Yeşertener

Mozilla büyük firma, sektör bu saatten sonra çok canlanacak bak gör google dan bu aralar bi atak bekliyorum başarısız orkut ve buzz projelerinin ardından elindeki ileriye dönük en büyük projesi chrome, mozillaya tek rakipte google, bu piyas…ada dünyanın en büyük 3 yazılım şirketi bu derece çarpışırken birinin arkasında en popüler işletim sistemi diğerinin arkasında bütün linux yazılımcıları varken google gibi dünyanın en büyük şirketi bu sektörde atılım gösterirken bence sorulması gereken en büyük soru dünyanın en gözü tok firması APPLE onlarca başarılı projesinin ardından neden bu büyük sektörde SAFARI ile adını daha fazla duyurmuyor. Aslında mac, ipad ve iphone kullanıcıları yabancı değiller bu tarayıcıya başarısınıda kuşkusuz görebiliyorlar özellikle hız konusunda mozilladan pekte aşağı kalır değil sanırım bu özelliklerini ve güzelliklerini sadece kendi donanımlarını ve bütünleşik yazılımlarının kullanan müşterileri için gizli tutmakta ısrarcı olacaklar, APPLE ın şuan için bu sektöre ihtiyacı yok ancak android sistemler onunda yoluna taş koydukça farklı yerlere yönelebilir umarım SAFARI ile birkaç atak yaparlar ve sektörde bunun ivmesiyle daha iyi tarayıcılara kavuşur

Mesut Aykanat

yav bana göre ie dünyanın en gerizekalı tarayıcısı…zaten bilnçli kullanıcılar inanınki bilgisayarında hem ie yi kullanmıyor hemde alternatif tarayıcılar illaki oluyor…ben her zaman derim… kafası çalışan adam ie kullanmaz diye…

Ahmet Yeşertener

‎(: o kadar ağır konuşmasamda ie kullanan insanlara bakarken benimde içimden geçenler benzer şeyler ama ie nin en büyük avantajı windows kurulumunda otomatik yükleniyor olması ve bu avantajı sayesinde windows yaşadıkça varolacak ve bilinçsiz son kullanıcılar sayesinde kullanım oranı asla %30 un altına düşmeyecektir düşüncesindeyim.

Mesut Aykanat

hah ben onuda yazacaktım unutmuşum…şimdi bill amca deseki mağdem kapışmak istiyosunuz bundan sonraki windows sürümlerinde ie otomatik gelmeyecek dese inan ki ie ilk 5 NAH girer…

Ahmet Yeşertener

peki tümleşik gelmezse insanlar bu ücretsiz browserları nasıl indirecekler? sonuçta ilk kurulumda mozilla kurmak için ie ye girip mozilla sitesinden indiriyorsun (: kapı kapı dolaşıp mozilla indirecek yermi arayacaklar bunun yerine kurulum …ekranında bu tarayıcılardan seçim yaparak son sürümü otomatik sitesinden indirme ve kurma olayı olabilir burdada yine son kullanıcı daha önce kullandığı bildiği ie tarayıcısını seçecektir yani bence çözüm bu değil ama çözümü şuan inan bende bulamıyorum aslında ortada bir sorun da yok sonuçta tarayıcılar arası bu denli çekişmenin olması inan en çok bizim işimize yarıyor çünkü son kullanıcıya ne verirsen onu kullanır ie5 versen onuda kullanır (:

Bektaş Şahin

Chrome ve İE nin arkasında darpane gibi para basan şirketler var onarlın gelişmesi ve gelecek vaat etmesi kesinlikle normal bizim asıl ele alacaklarımız Firefox yatırım ve kaynakları çok az tek destek aldığını nokta açık kaynaklı olması ve …sürekli eklentilerle beslenmesi. Açık kayna kodlu olmasınında kötü bir tarafı var bazıların ben işi biliyorum ve bilinçliyim diyor ve bütün eklentileri kullanmak istiyor ve firefox açılır açılmaz eklentiler devreye giriyor hem bilgisayarı yoruyor hemde internet trafiğini yoruyor. Ama İe ile chrome böle değil sana ihtiyacın olanı veriyor sende (Urganı bağlanmış eşşek gibi yürüyorsun) peki neden kamu idareleri ie üzerinde işlemlerini yaptıyorlar çünkü destek verecek teknik yapı var teknik destek var. başları ağrımasın isityorlar. Ama Firefox da bu yok. Safari de var bi yandan Apple gibi dev bir şirketin piyasa sürdüğü ama video bile izlerken insanı rahatsız ediyor zevk alamıyorsun yaptığın işlerden Ama benin favorim OPERA Kesilikle tavsiye ederim. Ama Kamu idareleri için ie kullanmak şart ben Kamu idareleri için Firefox kullanmanızı tavsiye etmem çünkü eklentileriyle beraber yani scriptlerin içinde casus yazılımlar devreye girebiliyor.

Ahmet Yeşertener

bektaşım çok güzel bir noktaya parmak bastın çek parmağını ordan (: tartışmasız OPERA, SAFARI nin önündedir, hatta OPERA diğerlerini bile geçebilir kategorize edip sıralarsak neden bu konuya OPERA yı dahil etmedim hatta sen söyleyene kadar …neden aklıma bile gelmedi hatırlamıyorum sanırım kendim kullanmadığım için (: firefox ve chrome varken açıkçası opera aramıyor insanın gözü. Şimdi ie ve chrome dev şirketlerle besleniyor diyorsun bu firmalarda çalışan yazılımcı arkadaşların en düşük maaş alanı 5 bin $ civarı maaş alıyor ki kişisel sitelerde bu rakamlar direk söylenmesede bir şekilde fiyatlar yansıtılıyor buda demek oluyor ki chrome tarayıcısını geliştirmek için google 10 yazılımcı ayırsa (bence daha fazla) 6 bin $ alsalar ortalama bir sürüm güncellemesi 2 ay piyasa araştırması 3 ay yazılım geliştirmesi ve 2 ay test süreci ile 7-8 ay lık bir sürede 6.000 * 10 * 7 desen 420.000$ yapar ve bu rakam birçoğuna astronomik gibi gelsede aslında gayet düşük bir rakam piyasa koşullarında, birde mozillaya bakalım mozilla için 1000 e yakın yazılımcı geliştirmeye yardımcı eklenti ve direk kod yapısında geliştirme yapma yolunda ilerliyor beta testlerini tüm son kullanıcılar denerken bu 1000 kişi bu testlerin sonuçlarını ie ye oranla daha hızlı bir şekilde gerçekleştiriyor ayrıca linux tabanlı birçok yazılımcının herhangi bir sıkıntıda açıkta direk mudahale edebileceği gerçeği ve resmi sitesindeki tüm eklentilerin mozilla güvencesinde olduğu gerçeğini varsayarsak bence mozillada güvenlik riski en fazla ie de olduğu kadardır.

Mustafa Şafak

babalar şimdi akıl var mantık var.. bende su an mozilla kullancısıyım ama ie’nin daha saglamlasması sonucunda hiç düşünmez ie ye geçerim. Çünkü ztn snn sistemin ie yi (windows kullananlar için sölüyorum) her pencere yönetiminde kullanıyor. Yani her adımında ie var. Bide extradan farklı tarayıcı kullanarak ztn sistemi yoruyoruz. O yüzden ie istediği an istediği şekilde kral olabilir. Böle bir lüxü var. Ama dilerseniz linüx yükleyip mozilla tabandan yararlanıp performansı yükseltebilirsiniz : )

Ahmet Yeşertener

Yanlışın var microsoft yazılımı üzerinde çalışması hiçbir yazılımı microsoft tabanını kullanıyor duruma sokmaz FF Netscape tabanlı bir tarayıcı olup Gecko (Mozilla Sistem Motoru) bileşenleri ile derlenen tamamı özgün yazılım mucizesidir, ie… gibi XML bazlı değil XUL bazlı ekrana kodları basar buda en ayırt edici özelliğidir. Eğer tüm yazılımlar ie tabanını kullanıyor olsaydı web tasarımı ve css çalışmalarında şu browserda çalışıyor şunda sorun veriyor gibi durumlarla karşılaşıyor olmazdık düşüncesindeyim. Ama microsoft ‘a ait bir işletim sisteminde çalıştığı için kodlar tabiki bu sistemin algılayacağı dilde derlenmiş ve internet protokolleri ve telnet bu sistemin anlayacağı dilde çağırılmıştır yani internete açılma yollarında microsoft bileşenleri kullanmak zorunda kalmışlardır, sonuçta aynı tarayıcıyı ubuntu için yazarken ubuntu bileşenlerini pardus için pardus bileşenleri Centos, Debian, Suse, Redhat v.s v.s hepsi aynı ailenin farklı kardeşleri ve birçoğu birbirinden ayrılalı çok fazla zaman oldu internet daha yeni sayılabilecek bir teknoloji ve her sistemin kendi geliştiricileri ayrı ayrı bu internet protokollerini geliştiriyor dolayısıyla herbirinde farklı derleyiciler ve farklı kodlama mevcut dolayısıyla microsoft üzerinde çalışması mozilla firefox u microsoft tabalı bir tarayıcı yapmaz diye düşünüyorum.

Burak Kurtoğlu

Arkadaşın anlatmak istediği sen belgelerime veya herhangi bi klasöre girdiğinde onun altından ie ye çok kolay ulaşabiliyorsun . Bunu demek istemiş . Benim içinde önemli olan Mozilla böyle bi telefonu gerçekten çıkarırsan nasıl bi işletim si…stemi ile kendini gösterecek çünkü yaptıkları kolay değil veya bütün pc ler ile entegre olmak zorunda video da görünen bir çok özellikten dolayı . Ya kaliteli pahalı ve hızlı bi telefon getirecek piyasaya mozilla da bu özellikler mevcut ücretsiz hızlı kaliteli veyada başka bir çok işletim sisteminin karıştırılmış bi halini yapacak buda yeteri kadar ücreti ve kaliteyi kötü bi duruma getirir . Ama düşündüğüm şuki bu telefon eğer bu şekliyle piyasaya çıkarsa biçilmesi gereken değer 2000 $ + dır . Buda bi telefona verilirmi ayrı bir konu : )

Ahmet Yeşertener

‎(: windows pencereleri “explorer” uygulaması ile açıyor bu ilk windows sürümlerinden bugüne kadar en temel uygulamalarından biri windowsun win3.1 sürümünün ardından gelişen internette kolaylık sağlaması amacıyla web sayfalarını derleyebile…n bir özellik katıldı bu uygulamaya ve gereksiz windows uygulamaları kaldırılarak adına “internet explorer” denildi diye hatırlıyorum bu uygulama explorer ile senkronize çalışıyor zaten yani herhangi bir explorer sayfasına web adresi yazarsanız bunu internet explorer ile açar veya internet explorer ile bir sabit disk belgesi yazarsanız sizi explorer a yönlendirir bunun en basit yöntemi (son sürümlerde denemedim) internet explorer ile bir ftp adresine girmek isterseniz size atacağı explorer uygulaması olacaktır, ftp sunucular birer sabit disk alanı olarak görülür ve windows sabit disk dosyalarını görüntülemek için explorer kullanır firefox eğer bu tabanda olsa idi ilk sürümündede dahil olmak üzere ftp sunucularına explorer ile bağlanmayı denemezmiydi ? oysaki onun çok başarılı firefox tabanlı bir ftp arayüzü var (ilk sürümden itibaren). bu bir kıstas mıdır bilemem ama internet explorer zaten bir explorer türevidir ve windows un temel fonksiyonundan gelmektedir. kimse yanlış anlamasın ben firefox un tamamen özgün çalıştığını idda etmiyorum elbette microsoft un bazı nimetlerini kullanıyor çünkü kullanmak zorunda buda ie altyapısı kullanıyor gibi görünebilir halbuki kullandığı windows altyapısıdır ve windows altyapısı ie için geliştirilmiştir.

Mustafa Şafak

birincisi bnm iki satırla sölediğimi bana destanla tekrar yazmıssın : ). bu gun nsl ki türktelekoma kimse internette rakip olamaz. microsoftada kimse rakip olamaz. Turktelekom gibi alt yapısı olan firma yok biri bile portları ttnetten alio : ) ee sen şimdi dicenki firefox kral. bende kullanıorum ama kral microsoft. önce kral olabilmesi için microsofftun nimetlerinden yararlanmaması gerek. Bilmemne dağa küsmüş dağın haberi olmamış misali : )

Ahmet Yeşertener

iyide varolan bir altyapı varken sıfırdan bir internet altyapısı yapmak işletim sisteminin neredeyse %20 sini sıfırdan yapmak gibi birşey değilmi alt yapı ile kimsenin bir sorunu yokki o altyapıyı kim daha iyi kullanıyor bence tartışılan ko…nu bu olmalı bir anket açsak web tasarımı yapanların yüzde kaçı ie der acaba sonuçta en sorunlu tarayıcı ve hala ie6 kullanan bir kitlenin varolduğu gerçeğini unutmazsak bence en çok küfür yiyen tarayıcıda diyebiliriz (:

illa kendi alt yapısını kullansın dersen o zaman senide ubuntuya bekleriz (: kapımız her zaman açık

ama bence linux sürümleride bu mantıkla mozilla için geliştirilen bir yapıya sahip ie linux için bir sürüm çıkartsa acaba firefox un windows ta yakaladığı başarıyı yakalayabilirmi diye düşünmeye başladım şuan : P

Mustafa Şafak

dediğim şu babacan ztn windowsu yakalayamazlar. ama ben senden süt alıp senden daha fazla satabilirim. ama hiç bir zmn kral olamam. cünkü sütü senden aliorum aga.
fox un da kral olması için diorum microsofta taması olmaması gerek. butun mes…ele bu… aynı yazıyı 3. yazısım konu dagıltı paylaşım için saol…

Ahmet Yeşertener

‎: D nys saçma sapan bi yere gidiyor gibime geldi bu konuda zaten firefox windowsu geçemez geçtiği ie dir : P falan fistan herneyse herkese yorumları ile zenginlik kattığı için teşekkür ederim

YORUM YAZ