Akınsoft ‘un Yerli Robotu AKINCI 2

2685 defa okundu kategorisinde, 13 Nis 2013 - 13:56 tarihinde yayınlandı

Türk bilim kurgu fanlarını heyecanlandıran bir gelişme gibi dursada, dünyadaki rakiplerinin oldukça gerisinde. Ama bu yazıdan ayakta alkışlanacak dev bir projeyi gölgeleme, karalama manası çıkartılmamalı. Tebrik yazı sonunda yapılır ama bence baştan sona kadar tebrik ederek ilerlemek gerekiyor, Tebrikler AKINSOFT.

Akıncı 1 duyurulduğunda büyük heyecan yaratmış olsada, right kardeşlerin ilk uçuş etkisine neden olmuştu. Yani birçok saçma ve başarısız projenin ardından başka bir projeye inanmak onun için heyecanlanmak için beklemek gerektiğini düşünen kamuoyu (daha doğrusu medya) düşünme süresi vererek hatta hiçbir kanal haber programlarında dahi konu almayarak ne kadar desteklenmediğini göstermiş oldu. Ancak 18 yıllık geçmişi olan akınsoft firması kendi öz kaynakları bünyesinde bu projeden vazgeçmedi ve geliştirdi. AKINCI 2 bu projenin ilerleme aşamasıdır, bu aşamadada görüyoruz ki, hiçbir kurum veya kuruluş bu projeye destek sunmamayı devam ettiriyor. Oysaki insansı robotlar diğer tüm alanlar için mihank taşı niteliğinde. Yani bugün geliştirilen ileri aselsan ekipmanları bir insanın hayatının riskini en aza indirirken bu ekipmanları kontrol edenin bir insan olmaması hayati riski sıfıra indirecektir.

Elbette askeri alan için çok önemli bir gelişme diyebiliriz, ancak bu alana sıkıştırılıp bırakılamaz insansı robotlar. Doğalgaz, metan, biyolojik, nükleer tehdit içeren ortamlar, su altı araştırmaları, uzay araştırmaları ve sayamadığımız birçok hayati tehlike arz eden ortamda çalışabilecek cihazların atası böyle bir insansı robot olabilecektir. İşte bu yüzden bu projenin önemi oldukça yüksektir.

Şu anki aşamada mantık kavramı çok fazla oturtulamamış olsada, oldukça ileri bir denge koruma sistemi bulunuyor, belkide bu sistemden dolayı yürüyüş hızında ciddi bir yavaşlık söz konusu ancak böyle bir projede belkide en son akla gelecek olan şey hızı olacaktır. Başarılı bir projenin daha hızlı çalışması için yapılacak/izlenecek yol oldukça rahat aşılabilecektir diye düşünüyorum.

Belkide yıllar sonra Akınsoft ‘un başlattığı bu proje birçoğuna biz yapamayız olgusunu aştırarak bu sektördede dünyada varolduğumuzu göstertecek projeler yaptırtabilir. Elbette devletin böyle bir prototipi görerek dahi arge desteği sunması gerekmektedir. Her ne olursa olsun bu çok büyük bir atılım ve en azından bu cesareti gösteren ilk firma olması nedeniyle ayakta alkışlanması gerekiyor. Tebrikler AKINSOFT

YORUM YAZ