WordPress Giydirme / Kodlama

3161 defa okundu kategorisinde, 23 Şub 2014 - 13:55 tarihinde yayınlandı
WordPress Giydirme / Kodlama

Bugün bir yazı ile karşılaştım ve bu yazı üzerine biraz araştırarak daha fazla kişinin fazla olmasada görüş bildirdiklerini ve bu görüşlerin genelde neye / nereye yönelik olduğunu anlamam çokta uzun sürmedi.

Kısaca wordpress’te neymiş havasında wordpress giydirme eğitimleri veren sözde php ‘nin lider isimlerinin sitelerini ücretsiz ve ticari amaçlı eğitimlerini (ulaşamadığım bir çok eğitim setinin / anlatımın sadece konu başlıklarını) irdeleme imkanım oldu ve şuan Türkiye’de en çok kişiye ulaşmış wordpress temalarının kodlayıcısı / giydiricisi olarakta sanırım bişeyler söylemem gerekir diye düşündüm. (An itibari ile kodladığım temalar 15 binin üzerinde sitede kulanılmış / kullanılıyor durumda)

Eğitimlerde genel ana başlıklar şu şekilde
– WordPress Nedir?
– WordPress Entegreye Başlıyoruz
– WordPress Entegreyi Bitiriyoruz

wordpress

Bu genel videolu anlatımların ana başlıkları ve çokta umutlanmamak lazım alt başlık felan yok (: Bir tema açıyorsunuz (daha önce varolan ve sağlam olduğuna inandığınız) ve kodları birebir karşı tarafa geçiriyorsunuz. Tadaaa işte bir wordpress uzmanısınız (:

Hiçbir eğitimde codex’in varlığına değinilmiyor ve dünyanın en büyük açık kaynak kodlu yazılımının ne kadar güçlü bir yapısı olduğu anlatılmıyor. Çünkü bunu anlatanların bundan çokta haberi yok bakın burda buda var bizde bu işi biliyoruz havasında kopyala yapıştır (veya ezberlenmiş) bir anlatımla varlık sürdürme girişimlerine devam ediyorlar. Öyleki get_title() ile the_title() arasındaki farkı bırakın codex ‘te bulunan get komutlarından haberleri dahi yok. Query kodlarının önüne koyduğumuz wp_reset_query() kodunun amacını bilmeksizin her query öncesi bilinçsizce ekleniyor. Fonksiyon dosyası nerdeyse hiçbirinde oluşturulmuyor dahi ve sayamadığım bir sürü ezberlenmiş doğru / yanlış kulanım örnekleri ve genel olarak bir blog oluşturma çabası (portal bile değil). Çünkü wordpress bir blog scriptidir şeklinde kafalarında oluşmuş bir ana fikir ve karşılığında haketmeyecekleri bir tebessüm ile buradayız.

WordPress bir blog scripti değildir. Durun şaşırmayın doğruyu söylüyorum bir cms olarak doğmuştur ve birgün ölürse yine çok amaçlı bir cms olarak ölecektir. Şimdiye kadar wp altyapısı ile 20 ye yakın konseptte (50 nin üzerinde) tema kodladım ve inşallah bu sayı giderek artacak, sizde hergün girdiğiniz sitelerin yarısında wp ‘i görmeye ama anlayamamaya devam edeceksiniz.

PHP ‘de (sözde) büyük üstadlarımıza saygı, sevgi ve minnettarlıklarımızla. Siz olmamış olsaydınız bizim değerimiz asla biliniyor olamayacaktı..

YORUM YAZ