Tünelden Önce Son Çıkışlar Kapandı

1782 defa okundu kategorisinde, 23 Ağu 2012 - 21:01 tarihinde yayınlandı
Tünelden Önce Son Çıkışlar Kapandı

Zaman tüneli bilindiği üzere 2012’nin sosyal medya devrimi oldu. Facebook bu uygulama ile insanların geçmişini bir çizelge halinde sunmaya başladı. Yani kiminle ne zaman ne iş çevirdiğiniz çevrenizdekiler tarafından (veya sizin seçtikleriniz tarafından) bir zaman çizelgesi şeklinde görülebilmekte. Ancak bazı şanslı kullanıcılar facebook ‘un artık göze sokar şekilde geçmesini istediği bu tünele geçmemek için direniyor. Her ne kadar bu haklı direnişe destek verdiğimi dile getirmek istesemde kaybedeceklerini bile bile konuşmak istemiyorum..

Kaybedecekler, evet en doğru kelime bu.. Yapılan açıklamaya göre 2012 sonbaharında zorunlu geçiş yapılacak. Yani kısa bir süre içinde sayfalarınızda “şu kadar süre içinde zaman tüneline geçiş yapacaksınız, geçmeden önce ayarlarınızı tamamlayın” şeklinde bir ikaz görülebilir. Bu uyarıyı dikkate almanız yararlı olacaktır, daha önceki geçişte olduğu gibi facebook yüksek ihtimalle geçiş yapmamış tüm kullanıcıları tüm bilgileri açık bir şekilde yeni sisteme geçirecektir diye düşünüyorum.

Peki ama neden korkuyoruz ve geçmek istemiyoruz? Aslında çok elle tutulur bir nedeni yok ama sanırım geçmişimizle yaşamaktan korkuyoruz diyebiliriz. Zaman tüneli sevgilimizden ne zaman ayrıldığımızı, ne zaman yeni bir ilişkiye başladığımızı, hangi olaya itafen yazılar/resimler veya videolar paylaştığımızı açık bir şekilde ortaya koyuyor ve buda hayatını yenileyen kişiler için büyük sıkıntılar doğuruyor veya bu kadar paranoya haline getirmeden sadece yenilik istemiyor olma ihtimalimizde olabilir.

Öyle yada bu şekilde facebook ‘un her yeniliğinde bir tepki ile karşılaşmış olması gerçeği ortada. Bizlerde her değişiklikte bir tepki koysakta sürekli gelişen bir platformda daha temiz ve daha düzenli bir sosyal yaşantıya doğru yürüyoruz son birkaç senedir. Sonuç olarak facebook bu kararını tüm kullanıcılarına zorunlu kullanım olarak yansıtacak ve uygulatacak ve bir sonraki yeniliğinde karşı çıkmak ve geçmemek için direnmeye bizler yine burada olacağız..

YORUM YAZ