Php Dersleri 3 : Koşullu İşlemler (if – else)

1859 defa okundu kategorisinde, 06 May 2012 - 15:35 tarihinde yayınlandı
Php Dersleri 3 : Koşullu İşlemler (if – else)

Artık php için gerçek kodlar yazmaya başlayabiliriz. Bu derse kadar öğrenmiş olduğunuz bilgiler php tabanı için yeterli sayılabilir ve basit kodları birleştirerek basit programlar oluşturabiliriz.

Bu dersimiz de programlama temellerin biri olan koşullar öğesini yani eğer tanımlamasını öğreneceğiz.

Eğer (yas < 18) yazdır "bu siteye giremezsiniz" Şeklinde bir koşul oluşturmak için aşağıdaki kod yapısını kullanabilirsiniz.

1
2
3
4
<?php
$yas = 16;
if($yas<18) echo 'Bu siteye girmek için çok küçüksünüz';
?>

Bu örnekte $yas değişkenini bir veritabanından çektiğimizi ve sitemizde +18 özelliği bulunan bir sayfayı bu kod ile çocukların erişiminden koruduğumuzu varsayabiliriz.

if komutu kullanımı
if (koşul) işlem else işlem

if komutundan sonra parantez içerisinde koşul olarak adlandırdığımız alan genelde matematiksel karşılaştırma olarak iki rakamın karşılaştırılması, iki stringin karşılaştırılması veya mantıksal (boolean) sorgulama olabilir. Kullanılan karşılaştırma işaretleri şu şekildedir.

< Küçüktür
> Büyüktür
!= Eşit Değildir
== Eşittir
=== Eşittir ve Aynı cinstendir

Not : Bu sembollerin dışında sorgudan önce koyulacak ünlem (!) işareti o koşulun tam tersinin olması anlamına gelir.

İlk küçük programcığımızı koşullar öğesini kullanarak oluşturalım. Bir form aracılığı ile kullanıcımızdan yaşını öğrenelim ve eğer yaşı 18 den yüksek ise videomuzu kendilerine izletelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
<?php
$yas=$_POST["yas"]; // $_POST["deger"] php ile form-post metodu ile gönderilen verileri okumak için kullanılır
 
if (!$yas)
{
echo'<form action="" method="post" name="Form">
Yaşınız <input name="yas" id="subject" size="20" type="text">
<input value="Giriş" name="giris" type="submit">
</form>';
}
else // koşulun olmaması durumunda çalıştırılacak kod.
{
if($yas<18) echo "Bu Videoyu İzlemek İçin Yaşınız Müsait Değil!!"; else echo'<iframe src="http://vk.com/video_ext.php?oid=725155&id=150286371&hash=a4a7394f1b8ae841&hd=1" width="607" height="360" frameborder="0"></iframe>';
}
?>

Çok basit gibi görünsede birçok sorgu sadece bu kadardır ve çok basittir. Üstteki örneğimizde ilk olarak mantıksal bir sorgu yaparak yas değerinin varolup olmadığını sorguladık eğer yaş sorgusu yok ise ekrana yaşınızı girmeniz için bir form değeri yazdırdık eğer daha önce yaş değeri girilerek php dosyamıza gönderilmiş ise bu sefer yaşın 18 den büyük/küçük olduğunu sorguladık ve ekrana yaşına uygun olan içeriği yazdırdık.

if koşulunu bundan sonraki tüm kodlamalarımızda kullanacağımız için çok fazla uzatmak istemiyorum. İlerleyen derslerde nasıl daha verimli olarak kullanabileceğimizi göreceğiz.

YORUM YAZ