Php Dersleri 1 : Değişkenler

1533 defa okundu kategorisinde, 29 Nis 2012 - 19:33 tarihinde yayınlandı
Php Dersleri 1 : Değişkenler

Server side programlamanın parlayan yıldızı olarak adlandırabiliriz “PHP” ‘yi. Birçok programcı için kutup yıldızı anlamıda taşımaktadır, çünkü herşeyinizi kaybettiğinizde yolunuzu bulmaya yardımcı olacaktır. Bunun anlamını tamamen php öğrenip kendi düşüncelerinizi kodlamaya dökebildiğinizde daha iyi anlayacaksınız.

Değişkenler konusuna değinmemizin nedeni sadece html dilini bilen veya onu dahi tam anlamıyla bilmeyen yeni arkadaşlarımıza programlama temellerinden biri olan değişken kavramını öğretmek ve bu dile yabancı olan programcı arkadaşlarımıza ise php ‘de değişken tanımlama ve kullanma hakkında temel bilgiyi vermek.

Öncelikle php ‘de kullanacağımız değişkenleri tanımlamamız gerekmiyor. Kullanmaya başladığımız satırda otomatik olarak tanımlanıyor. Değişkenlere atadığımız değer değişkenin tipinin de belirliyor (yani sayı atamışsak değişkenimiz integer bir değişken olurken, karakter atadığımızda string tipinde bir değişken oluyor).

Bir değişken oluşturalım :

1
2
3
<?php
$isim = 'Ahmet';
?>

İlk kodumuz bu; bir adet değişkene değer atadık. Değişken ismimizin başında bulunan “$” işareti, kendisinden sonra gelen verinin değişken ismi olduğu anlamına geliyor. Biz burada “isim” adlı değişkene “Ahmet” değerini atadık.

Bu örnek sizin için pek bişey ifade etmiyor olabilir. Biraz daha anlam kazanması için onu ekrana yazdıralım.

1
2
3
4
<?php
$isim = 'Ahmet';
echo $isim;
?>

Bu kodu derlediğimizde (php de kodlar derlenerek kapatılmaz veya işlemcinin anlayacağı assembly diline çevrilmez kodlar sürekli açıktır ve yazılımınız aktif kullanılırken bile geliştirebilirsiniz burdaki derleme sözcüğünden kastımız sayfanızın açılması yani Apache ‘nin kodlarınızı işleyerek html diline çevirmesi işlemi) ekrana “isim” değişkenin değerini yazdıracaktır ve ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır:

Ahmet

Biraz daha ileri gidelim:

1
2
3
4
5
<?php
$isim = 'Ahmet';
$isim = 'Mehmet';
echo $isim;
?>

Bu kodu çalıştırdığımızda ekran çıktımız aşağıdaki gibi olacaktır:

Mehmet

Peki ilk atadığımız “Ahmet” değerine ne oldu? Kayboldu, yani değişkene yeni bir değer atayınca eski değerini kaybederek yeni değeri taşır duruma geldi. İlk atadığımız değeri kaybetmek istemeseydik ne yapacaktık? Hemen bir örnek ile açıklayalım.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
<?php
$isim = 'Ahmet';
$isim2 = $isim;
$isim = 'Mehmet';
echo $isim;
echo '<br />';
echo 'Eski değer : ';
echo $isim2;
?>

Böylelikle her iki değeride korumuş olduk ve ekran çıktısı aşağıdaki gibi oldu

Mehmet
Eski değer : Ahmet

Yalnız bu kodlama yöntemi benim hiç hoşuma gitmedi sanki biraz kalabalık gibi aynı kodu daha hafif nasıl yazabiliriz? Aşağıdaki örneğe bakalım:

1
2
3
4
5
6
<?php
$isim = 'Ahmet';
$isim2 = $isim;
$isim = 'Mehmet';
echo $isim . '<br /> Eski değer' . $isim2;
?>

Burda tüm echo işlemini tek satırda gerçekleştirmiş olduk. değişkenler arasında tırnek (‘) işareti ile kod olmadığı derleyiciye bildirilen değerler ile değişkenleri birleştirmek için aralarına nokta (.) işaretini koyduk. Bu yöntem değişkenlere veri atanırkende kullanılmaktadır. Bunun için aşağıdaki örnek size yardımcı olacaktır.

1
2
3
4
5
6
<?php
$isim = 'Ahmet';
$isim2 = $isim;
$yazdirilacakveri = $isim . ' ile ' . $isim2 . ' tek satırda yazdırılacak';
echo $yazdirilacakveri;
?>

Bu örnekte iki değişkenimizi tek bir değişken altında, arada yazılacak yazıyıda ekleyerek topladık ve bu şekilde ekrana aşağıdaki gibi yazdırdık.

Ahmet ile Mehmet tek satırda yazdırılacak

Bu yazımızda değişkenlere değer atamayı gördük genel olarak değişkenlerimiz string değerlerde idi ve ekrana yazdırmaktan başka verebileceğimiz temel bir kod bulunmadığı için şimdilik temel olarak burada kesmemiz mantıklı olacaktır. Bir sonraki dersimizde matematiksel temel işlemleri kullanarak değişkenlerimize integer (sayısal) değerler vereceğiz.

YORUM YAZ