Maldet Kurulumu ve Shell Taraması

2840 defa okundu kategorisinde, 16 Haz 2013 - 12:23 tarihinde yayınlandı

Maldet ile sunucuda temel düzeyde shell taraması yapabilir ve basit birçok shell ve kodcuğun önüne geçebilirsiniz. Maldet kurulumu için sırası ile aşağıdaki kodları SSH üzerinden çalıştırmamız yeterlidir.

wget http://www.rfxn.com/downloads/maldetect-current.tar.gz
tar zxvf maldetect-current.tar.gz
cd maldet*
sh install.sh

Böylelikle maldet kurulumunu tamamlanmış olacağız sonrasında sunucumuzu taratmak için aşağıdaki kodu yazmamız yeterli olacaktır

maldet -a /home/?/public_html

Bu kod sunucudaki tüm hesapları tarayacaktır siz isterseniz ? yerine sadece taratmak istediğiniz hesabı yazabilirsiniz.

Tarama işleminden sonra tarama sonuçlarına ulaşmak için aşağıdaki kod ile raporu görüntülemelisiniz.

maldet –report

Bu rapor ekranı size sadece mevcut raporların listesini verecektir. bu listeleri sürekli temizlememiz ve düzenli olarak maldet taraması yapmamız bir mevcut güvenliğin sürekliliğini arttıracağı gibi karışıklığında önüne geçecektir. Bu rapor içerisindeki güncel raporu (tırnak içerisinde kalan kısmı) kopyalayarak SSH komut satırına yazmamız o raporun detaylarını görmemiz için yeterli olacaktır.

Kontrol ettiğimiz ve temizlediğimiz raporu yer işgal etmemesi ve akıl karıştırmaması için aşağıdaki yöntem ile silebiliriz burad kullanacağınız kod bir önceki ekranda kopyaladığımız maldet –report RAPORKODU alanındaki RAPORKODU olacaktır.

maldet -q RAPORKODU

Bu işlemleri belli periyotlar ile düzenli yapmanız shell atackların, basit virüslerin ve backdoor ‘ların önemli ölçüde azalmasını sağlayacaktır.

YORUM YAZ