Firefox OS Duyuruldu

2713 defa okundu kategorisinde, 26 Oca 2013 - 08:49 tarihinde yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde mobil teknoloji dünyasını sarsan bir şekilde ubuntu ‘nun mobil sürümü tanıtılmıştı. Şimdide Firefox ‘un bir işletim sistemi ve telefon geliştirdiğini duyurması bu sektörün içine girmeye çalışan firmaların sayısının dahada artacağı yönünde izlenim uyandırdı.

Bildiğiniz üzere ubuntu ilk olarak android üzerine kurulan bir kabuk ile kendi sistemini tüm android uygulamalarda kullanılabilir kılmış ancak bu durum hem verimlilik açısından hemde ubuntunun dünyanın en popüler linux işletim sistemi olmasını sağlayan özgünlüğünü yansıtmaması açısından olumsuz sonuçlar doğurmuştu. Ubuntu Ocak 2013 itibari ile tamamen bağımsız işletim sistemi olan “Ubuntu Mobile” ı piyasaya sürdü ancak henüz herhangi bir telefon üreticisi bu işletim sistemini tercih etmiş değil.

Firefox OS geliştiricileri ve yönetimi bu durumu tahmin etmiş olacaklarki, emeklerini riske atmak istemeyerek kendi donanımlarını projeye dahil etmişler. Yani Firefox OS karşımıza ilk olarak android telefonlar için giriş seviyesi olarak adlandırılabilecek konfigürasyonda Firefox markalı bir telefon ile birlikte sunulacak. Bu telefonun Geeksphone 1 GHz Qualcomm Snapdragon S1 CPU ya sahip olacağı ve 512 MB Ram ile destekleneceği firma tarafından duyuruldu. Diğer özelliklerine gelince; 4 GB Rom bellek seviyesi göz önüne alındığında ortalama bir kapasite anlamına geliyor 3.5 inc genişliğindeki HVGA multi-touch ekranı ise yine ortalamanın üzerine çıkamıyor. Artık standart hale gelen MicroSD kart desteği, Wi-Fi desteği, Micro USB girişi, Hareket ve Işık Sensörleri ise bu telefonda unutulmuş değil. Telefon Gsm ve veri transferi için 2G ve 3G HSPA desteği sunuyor. Unutmadan pil olarak 1580 mAh gücünde sınıfının diğer öğeleri ile neredeyse hemen hemen aynı standart bir pil ile satışa sunulacak telefonun firma tarafından ismi “Mozilla Firefox OS Geekphone” olarak duyuruldu. Şubat ayında satışa sunulması beklenen telefonun Türkiye pazarında satılıp satılmayacağı şuan için muamma olsada satılması durumunda telefonun benzer bir android telefon fiyatının üzerinde olmayacağı tahmin ediliyor.

Firefox bu atakla mobil dünyanın kapılarını aralamış gibi görünsede yazılımda bir zamanlar dünya devi olan microsoft’un bile tutunmakta zorlandığı bir sektörde neler yaşayacak tabiki bunu gelişmelerle hep beraber göreceğiz. Ubuntu ve Firefox cephesinden gelecek yeni haberleri merakla bekliyoruz.

YORUM YAZ