Android Resim Çevirici

2454 defa okundu kategorisinde, 23 Ağu 2012 - 16:55 tarihinde yayınlandı

Andorid ile gün geçmiyorki yeni bir gelişimi takip etmek zorunda kalmayalım. Bildiğiniz ve kullandığınız üzere her gelişim hayatımızda birçok tabuyu yıkıyor ve kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz aylarda google pc platformları ve android için resimle arama özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik ile bilgisayarımızdan bir resim yükleyerek veya android cihazımızdan bir resim çekerek arama yapabiliyorduk. Oldukça zevkli görünen bu uygulamanın arkasında yatan dev mekanizmanın eminim hepiniz farkındasınız, Bir resmi analiz ediyor ve ne ile alakalı olduğunu çözmeye çalışıyordu bu uygulama, halen geliştirmeye devam ediyor bu uygulamasını ancak bugün size bahsedeceğimiz yenilik bunun biraz daha ötesinde..

 

Google bu sefer sadece android platformları için bir ek yazılımla kullanılacak yeni bir özellik tanıtıyor. Bu özellik android cihazınızdan çektiğiniz resimlerde bulunan yazıların çevirisini yapıyor. Yani turistik bir gezide yolunuzu kaybettiniz ve bir tabele karşınızda gidilebilecek yönleri listeliyor, hemen android cihazımızla bu tabelanın resmini çekiyor google ‘a soruyoruz bu yazılar nedir diye (özellikle latin alfabesi kullanmayan bir ülkede iseniz çok işinize yarayacaktır).

Sadece turistik amaçlı düşünmemek lazım elbette. Diyelimki okuduğunuz bir yazıda anlamını bilmediğiniz veya yabancı kökenli olduğunu düşündüğünüz bir yazı var, yine aynı uygulama ile bu yazının fotografını çekerek google ‘ın sizin için çevirmesini sağlıyor olacaksınız.

 

Henüz çok yeni bir uygulama, fotografı çekilen yazının okunaklı olması zorunlu ancak karışık yazılarda yazı içerisinde seçim yapma imkanınızın olması büyük bir kolaylık. Açıklamalara göre sürekli güncellenmeye devam eden bu uygulama kullanıcılar tarafındanda güncellenebilmekte yani siz programın çözemediği bir yazıyı çözerek programın o yazıyı öğrenmesine yardımcı olabiliyorsunuz.

 

Google Play üzerinden ulaşabileceğiniz google çevirici güncellemesi, Android 2.3 Gingerbread ve üzeri tüm platformlarda çalışabilmektedir.

YORUM YAZ